Fruits, veggies and costs, oh my!

food budget, grocery budget, meal prep, grocery budget for 2, high cost of fresh produce, produce, cheap produce, expensive produce
I love buying fruits and vegetables because they are so cheap compared to the amount you get!  This may seem contrary to popular media reports which expound on the “high” cost of fresh produce, but it’s really a matter of where you shop and when you shop.  Certainly, while I was in Orlando last year, it was definitely true that fruits and vegetables were expensive… but only because my shopping...

more →

Posted in: Food and Grocery

Recipe ideas: Fried rice

Fried Rice. rice. weekday meal,
Having the most frugal grocery budget in the world isn’t going to help you and if you can’t put together at least a few healthy, tasty, and cheap eats! Every month, The Outlier Model features a cheap recipe idea, along with the cost breakdown. Fried rice is a great quick and easy meal which can use up a lot of leftover veggies and meat!  Try adding unusual ingredients like asparagus or pineapple...

more →

Posted in: Food and Grocery, Recipes

Homemade egg McMuffins – Yum!

egg McMuffins, homemade egg McMuffins, english muffin
I love McDonalds breakfast Egg McMuffins. How could you not? Egg, processed cheese, salty bacon, warm and crispy English muffin … drool. But at $2-something for the basic English muffin and almost $3 for the extras, it’s not a very good deal. But having an egg English muffin is a great way to start your day with protein and carbs. Here’s how you can make it at home. Homemade egg McMuffinsWhat...

more →

Posted in: Food and Grocery, Recipes

A singleton’s groceries: Eating well on $100 a month

Eating well on $100 a month, food budget, groceries on a budget
Making a food budget One of the most challenging parts of setting a budget for myself was figuring out my food budget.  In fact, this was one of my first tasks!  Your food costs – what you eat, where you shop, even how often you shop – can really make or break your budget.  For example, buy an orange everyday at the corner store or 7-11 costs $1-$1.50.  In contrast, I bought three oranges yesterday...

more →

Posted in: Food and Grocery
1 11 12 13

Top of page