Three Easy Ways to Cut Your Grocery Bill

grocery bill, save money on groceries, grocery shopping
The average American family spends roughly $150 a week on food—over $6,000 every year. For most of us, groceries eat up a large portion of our monthly budget. If you want to cut back on expenses, food is actually one of the best places to start. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); You already know that bringing your lunch with you to work instead of going out, skipping your daily...

more →

Posted in: Uncategorized

Moderation and the Grocery Budget

Grocery Budget, meal planning, food budget, bacon, grocery shopping
This past weekend, Brian and I made a trip down to Granville Island (not really an island) and did a bit of grocery shopping at the marketplace.  Now, we’re pretty infamous for our $200 grocery budget, so it may be surprising to learn that we really do enjoy good food. I ended up purchasing (among other items) four slices of fresh European style smoked bacon for nearly $5.  Yes, $5 for 4 slices...

more →

Posted in: Food and Grocery

Complacency is the enemy

Medical Bills for Your Pet, pet medical bills, veterinary bills, Complacency, satisfied with life, we got a cat, adopt a cat, adopt a pet
The Merriam-Webster dictionary defines complacency as: self-satisfaction especially when accompanied by unawareness of actual dangers or deficiencies. an instance of usually unaware or uninformed self-satisfaction. We all have instances in our lives where we feel like being complacent.  Humans tend to prefer routines and a sense of normalcy.  We like to get up in the morning, have our favourite...

more →

Posted in: Philosophy

Turning a $6 ham into 24 meals

ham into 24 meals, ham, ham sandwich, ham meals, slice of ham
I bought a ham.  And it is the most glorious ham ever.  Why?  It cost me only $6 for 6lbs of it. Here’s how it fed me and Brian: Note: Some common calculations: Eggs are ~20 cents/egg given $2.40 a dozen Slice of cheese ~15 cents given a 400g-450g block for $4.29, and I get about 6 slices from 100g Rice ~30 cents/pot, assuming I make a pot of rice every day and a half and knowing that a 40lb...

more →

Posted in: Food and Grocery, Minimalism and Frugality
1 2

Top of page