Surviving the exam period – cheaply!

Surviving the exam, exam period, studying for exams
The exam period is a stressful time of year for many students.  There’s massive amounts of studying to do, textbooks to open for the first time, and professors who refuse to provide sample questions on principle (*shakes fist*).  As a returning student, I have found that getting older did not necessarily get rid of my exam habits.  Indeed, I have several bad habits that come up every time...

more →

Posted in: Minimalism and Frugality

5 Money Tips for College Students

Tips for College Students, money tips for college students, being thrifty in college, saving in college
Start an emergency fund Having an emergency fund is a must for anyone, but starting while you’re still in college gives you a good start.  By keeping a bit of money in a savings account, you won’t have to go into debt for small, unexpected bills and you will have a nice starting point to build on for after you graduate. Photo Credit: Lawrence OP via Flickr   Startingan emergency fund in college...

more →

Posted in: Food and Grocery, Life Hacks, Minimalism and Frugality

Easy moving tips – Boxes!

carton boxes, Easy moving tips, move out boxes, moving out
The big day is TODAY and I am very excited.  I can’t wait to get settled into the new place. I wrote earlier this month about strategies for packing.  Today I want to talk about one of the pre-requisites of packing – boxes. Boxes can be expensive.  I am not sure why this is, but it is so.  Boxes from U-Haul for example, range from $85 for an “apartment kit” to several hundred...

more →

Posted in: Life Hacks, Minimalism and Frugality

Turning a $6 ham into 24 meals

ham into 24 meals, ham, ham sandwich, ham meals, slice of ham
I bought a ham.  And it is the most glorious ham ever.  Why?  It cost me only $6 for 6lbs of it. Here’s how it fed me and Brian: Note: Some common calculations: Eggs are ~20 cents/egg given $2.40 a dozen Slice of cheese ~15 cents given a 400g-450g block for $4.29, and I get about 6 slices from 100g Rice ~30 cents/pot, assuming I make a pot of rice every day and a half and knowing that a 40lb...

more →

Posted in: Food and Grocery, Minimalism and Frugality
1 7 8 9 10 11

Top of page