It can be hard to imagine what eating on $100 a month is like. So, similar to our grocery motivation posts, I’m going to occasionally post a journal of what Brian and I ate that week, along with approximate costs. The costs are only approximate because I don’t always remember how much I money I paid for meat or bulk vegetables for example. But I’ll try to use a cost that reflects an average or sale price, scaled according to the portion used.

Photo Credit: jeffreyw via Flickr
Sunday
- Breakfast: egg sandwich with cheese plus fresh fruit ($1)
- Lunch: fried rice ($0.60)
- Dinner: rice with curry tofu and steamed egg and mushroom casserole ($1)
Monday
- Breakfast: noodle soup with pork, beansprouts and greens ($1)
- Lunch: sandwich with Monterey Jack cheese, deli meats, and garden veggies ($1.50)
- Dinner: chicken curry (chicken, potatoes, cauliflower, chickpeas) with rice ($0.75)
Tuesday
- Breakfast: homemade egg McMuffin with yogurt and fruit
- Lunch: sandwich with Monterey Jack cheese, deli meats, and garden veggies ($1.50)
- Dinner: chicken curry (chicken, potatoes, cauliflower, chickpeas) with rice ($0.75)
Wednesday
- Breakfast: rice and soup ($0.75)
- Lunch: chicken curry (chicken, potatoes, cauliflower, chickpeas) with rice ($0.75)
- Dinner: pasta with bolognese sauce and broccoli
Thursday
- Breakfast: homemade egg McMuffin plus fresh fruit ($0.75)
- Lunch: pasta with bolognese sauce and broccoli ($0.75)
- Dinner: pork chops with heirloom carrots and rice ($2.25)
Friday
- Breakfast: cereal with fruit plus toast ($0.75)
- Lunch: pasta with bolognese sauce and broccoli ($0.75)
- Dinner: I actually went out for dinner with a friend, using my budgeted spending money
Saturday
- Breakfast: cereal with fruit plus toast ($0.75)
- Lunch: noodles with meatballs and garden veggies ($1.25)
- Dinner: fried fish with mixed veggies and rice ($1.75)
I also went through a litre of orange juice ($1.99), some crackers, a few pouches of tea and a bit of cheese here and there. Not a bad week, overall. We were able to save some money by using garden tomatoes in our pastas and sandwiches and frozen foraged berries in our cereal. I was happy we got to eat some fish but I wished we had taken time to make a vegetarian meal as well.
How’d you eat this past week? Did you stay in budget?
This post was also featured on Life as Mom – Frugal Friday.