My weekly meals #2

It can be hard to imagine what eating on $100 a month is like. So, similar to our “grocery motivation” posts, I’m going to occasionally post a journal of what Brian and I ate that week, along with approximate costs. The costs are only approximate because I don’t always remember how much I money I paid for meat or bulk vegetables for example. But I’ll try to use a cost that reflects an average or sale price, scaled according to the portion used.

Original Photo by NickNguyen (http://www.flickr.com/photos/nicktakespics/3748516748/)

Sunday

  • Breakfast: cereal with fruit plus toast ($0.75)
  • Lunch: leftover chicken, corn on the cob, and rice followed by watermelon slices ($1.50)
  • Dinner: curried fish with broccoli and rice ($1.50)

Monday

  • Breakfast: toast with ham and 1/2 kiwi + yogurt ($1)
  • Lunch: garlic pork omelet with rice and carrot sticks ($1)
  • Dinner: perogies with garlic sausage and fried cabbage ($1)

Tuesday

  • Breakfast: toast with ham and 1/2 kiwi + yogurt ($1)
  • Lunch: slow cooked pork with rice, carrots and potatoes ($1.20) – based on: $3 for the tenderloin, 10 cents for each carrot, 35 cents for each potato, and rice for making 4-5 servings.
  • Dinner: garlic pork omelet with rice and fried cabbage ($1)

Wednesday

  • Breakfast: cereal with fruit plus toast ($0.75)
  • Lunch: slow cooked pork with rice, carrots and potatoes ($1.20)
  • Dinner: homemade pizza (cheese, deli meats, black olives, sliced tomato, oregano and red pepper) ($0.50 per slice)

Thursday

  • Breakfast: fried rice ($0.60)
  • Lunch: homemade pizza (cheese, deli meats, black olives, sliced tomato, oregano and red pepper) ($0.50 per slice)
  • Dinner: chive, beansprout and tofu stirfry with rice ($0.75)

Friday

  • Breakfast: bagel with cream cheese plus boiled egg and fruit ($1.25)
  • Lunch: chive, beansprout and tofu stirfry with rice ($0.75)
  • Dinner: slow cooked pork with rice, carrots and potatoes ($1.20)

Saturday

  • Breakfast: potatoes with 2-egg omelet of cheese, red pepper and tomato ($1.25)
  • Lunch: homemade veggie soup and bread ($0.50)
  • Dinner: homemade pizza (cheese, deli meats, black olives, sliced tomato, oregano and red pepper) ($0.50 per slice)

I also ate a spoonful of yogurt plus an apple or a banana each day as a snack on weekdays ($0.30-$0.50 per day). We had some slices of smoked cheddar cheese as a snack ($1.50) on one occasion and I ate some crackers at work.

Posted in: Food and Grocery

Top of page